Sıkça Sorulan Sorular

Kollajen; vücutta çeşitli bağ dokularında bulunan yapısal proteindir. Bağ dokusunun ana bileşeni olarak, tüm vücut protein içeriğinin% 25 ila% 35’ini oluşturur. Bağ dokusundan meydana gelen tüm doku, cilt, tendon, ligament, kıkırdak, ve eklemlerin temel yapı taşıdır ve oluşumlarına destek vermektedir.

Yunanca ‘colla’ kelimesinden türetilmiştir ve kelime anlamı olarak uhu veya yapıştırıcı anlamına gelmektedir. Vücut doku ve organlarının oluşumlarını ve bir arada tutulmasını sağlar.

Cildin alt tabakası olan dermis tabakasının temel bileşeni olan kollajen, deriye sıkı, genç ve canlı görünümü veren esas maddedir. Aynı zamanda dermis tabakasının üst tabaka olan epidermis ile bağlantısını sağlar. Bu iki tabaka arasındaki kollajen miktarı yetersiz kaldığı zaman üst katman alt katmana doğru çökmeye başlar ve yaşlanma belirtileri, kırışıklıklar ve sarkmalar ortaya çıkar.

Şimdiye kadar tanımlanmış 28 tip kollajen bulunmaktadır. İnsan vücudunda var olan kollajen yapısının %90’ından fazlasını tip I kollajen oluşturmaktadır.

Yaygın olarak Tip I ve Tip II kollajen kullanılmaktadır. Tip I kollajen cilt sağlığı için; Tip II kollajen eklem sağlığı için önerilmektedir.

Tip I; vücut kollajeninin yüzde 90’ına yakınını oluşturur. Yoğun olarak paketlenmiş sıkı liflerden oluşur ve moleküler yapısında yüksek oranda glisin amino asiti barındırır. Cilt, kemik, tendon, fibröz kıkırdak, bağ dokusu ve dişlere yapı kazandırır.

Tip I kollajen içerdiği amino asit miktar, oran ve çeşitleri bakımından özel olarak diğer kollajen çeşitlerine dönüşebilme yeteneğine sahiptir.  Vücudun ihtiyacına göre dönüşerek gerekli yerde işlev kazanmaktadır.

Vücutta kollajen fibroblast hücreleri tarafından üretilmektedir. Ancak belli etmenler nedeni ile üretilen kollajen vücut ihtiyacını karşılamayabilir ve eksiklik belirtileri ortaya çıkar. Bu etmenler aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • İlerleyen yaş
 • Güneş ışınları
 • Sigara kullanımı
 • Yetersiz uyku
 • Stres
 • Nemsizlik
 • Alkol kullanımı
 • Yer çekimi
 • Genler
 • Hava kirliliği
 • Yanlış kozmetik uygulamalar
 • Yanlış beslenme

Ürünlerimiz eczanelerde satılmaktadır, tüm eczanelerden ürünlerimizi tedarik edebilirsiniz. Ürünlerimiz eczanelerin stoğunda bulunmasa dahi eczacınız ecza deposundan sizin için siparişini verebilir.

Kollajen büyük bir moleküldür; hidrolizat haline getirmeden kullanılması vücutta tamamen kullanılmasını ve yüksek etkinlik alınmasını engelleyecektir. Hidrolizat olsa bile kollajenin molekül büyüklüğü uygulanan teknikler nedeni ile vücudun maksimum kullanabileceği kadar küçültülmüş olmayabilir. Burada dikkat edilmesi gereken molekül boyutunun mutlaka 2000 ile 5000 dalton arasında olmasıdır. Öte yandan kollajen taviyesini hiyaluronik asit, C ve B vitaminleri ile birlikte kullanmak vücut tarafından emilimi ve etkinliği arttırmaktadır.

Kollajen hidrolizatı balık, domuz ve sığırdan üretilmektedir. Vücutta kullanım ve etkinlik açısından elde edildiği kaynak farklılık göstermemektedir. Etkinlik açısından önemli olan nokta hidrolizat şeklinde yani küçük parçalara ayrılmış vücudun kullanabileceği şekilde olan ürünlerin kullanımıdır.

Kollajen takviyesi alırken ve kullanırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. İlk olarak sadece cilt için değil; bütün vücutta bulunan bağ dokusunu desteklemek için kollajen kullanılmalıdır. Vücut kollajen ihtiyacı kişiden kişiye farklılık göstermektedir ve ihtiyacı belirleyecek herhangi bir laboratuvar parametresi bulunmamaktadır. Bu nedenle maksimum oranda kollajen içeren takviye seçimi yüksek fayda sağlamak adına büyük önem taşımaktadır. Ayrıca; yüksek faydanın sağlanması için kollajen takviyesi mutlaka hidrolize (peptid) formda olmalıdır. Hidrolizasyon işlemi ile büyük kollajen molekülleri laboratuvar ortamında belli işlemler ile daha küçük moleküller haline getirilir ve vücut hücreleri tarafından rahatlıkla kullanılabilir. Bir diğer önemli nokta; içeriğinin hyalüronik asit, b vitaminleri c vitamini, bakır ve selenyum gibi vitamin ve mineraller ile zenginleştirilmiş olmalıdır. Buradaki amaç fibroblast hücrelerini desteklemek ve vücutta kollajenleri bir arada tutmak için gereken elastin amino asitini üretmeleri için teşvik etmektir. Elastin üretilemediği taktirde alınan kollajen molekülleri bir arada tutulamayacak ve vücut dışına atılacaktır.

Ürünleri etki gösterme süresi içeriğinde bulunan kollajen miktarı ile doğru orantılıdır. Kollajen içeren ürünler ile yapılmış çalışmalar günlük 10000 mg kollajen takviyesi alımının; yaklaşık 7 gün içerisinde etkilerinin ortaya çıktığını göstermektedir.

Ürün kilitli poşet içerisinde tüketiciye sunulmaktadır. Açıldıktan sonra raf ömrü boyunca kullanılabilir, ağzının uzun süre açık bırakılmaması önerilir.

Maskemiz standart boyutta olduğu için yüz yapısı küçük olanlarda ya da büyük olanlarda aynı şekilde durmayacaktır. Tam oturması için gözler açıkta kalacak şekilde yerleştirdikten sonra burun kenarlarına hafifçe bastırarak oturmasını sağladıktan sonra germe işlemini yapabilirsiniz.

Ürün içerikleri en iyi biyoyararlanıma ve bakanlığın belirlediği tavsiye edilen günlük doz miktarına göre belirlenmektedir. Herhangi bir kronik rahatsızlığınız ya da sağlık probleminiz yok ise vücutta birikim problemi yaratmayacaktır.

Collagen Beauty Gummies aynı paket içerisinde portakal ve limon aromasına sahip 30 çiğnenebilir form şeklinde bulunmaktadır.

Collagen Beauty Plus saşe 3 farklı aroma içermektedir. Ananas, yeşil elma, karpuz & çilek aromalarından damak tadınıza uygun olanı tercih ederek tüketebilirsiniz.

Kollajen Hakkında Detaylı Bilgi Almak için Tıklayınız

Kollajen İçeren Besin Takviyeleri

Collagen Beauty Plus Saşe

 • Genel olarak 35 yaş altı kullanıcılar için, bir hafta kullanıp bir hafta ara vererek 8-12 haftalık kullanım önerilir. 35 yaş üstü kullanıcılar ise ara vermeden 8-12 hafta kullanmalıdırlar.
 • Uyku esnasında belli hormonlar sayesinde biyoyararlanım arttığı için yatmadan önce kullanımı pozitif yönde etkili olacaktır.
 • Hiyaluronik asit temelde ciltte suyun tutulumunu arttırarak, cildin nemlenmesini sağlar. Bu nedenle gün içerisinde bol su tüketmeniz önerilir.
 • Aç veya tok karnına kullanılabilir.
 • Ürünün etkisi çevresel koşullara, yaşa, sigara kullanımına, uyku ve beslenme alışkanlıklarına göre kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir.

Collagen + Hyaluronic Acid

Ürünümüzü gece yatmadan önce 1 adet alarak kullanabilirsiniz. Gün içerisinde bol su tüketmenizi öneriyoruz.

Kollajen İçeren Maskeler

Collagen Beauty Mask

Maskeyi ambalajından çıkartıp, göz bölgeniz açıkta kalacak şekilde yüzünüze yerleştirin. En az 15 dakika boyunca yüzünüzde tutun. Daha uzun süreli kullanmanız herhangi bir sorun yaratmayacağı gibi maskeden faydalanımınızı arttıracaktır.

Süre tamamlandıktan sonra maskeyi kaldırın ve emilimi arttırmak için yüzünüze parmak uçlarınızla masaj yapın. Maskeyi temiz yüze uygulamaya dikkat ediniz.

Ambalajın içerisinden çıkan sıvı kollajeni elleriniz için kullanabilirsiniz.

Collagen Beauty Neck Mask

Maskeyi paketinden çıkartıp boyun bölgesi üzerine koyun ve daha sonra boynunuzu örterek hafifçe gerin. En az 15 dakika boyunca boynunuzda tutun. Daha uzun süreli kullanmanız herhangi bir sorun yaratmayacağı gibi maskeden faydalanımınızı arttıracaktır.

Süre tamamlandıktan sonra maskeyi kaldırın ve emilimi arttırmak için yüzünüze parmak uçlarınızla masaj yapın.

Ambalajın içerisinden çıkan sıvı kollajeni elleriniz için kullanabilirsiniz.